Szkolny Klub Wolontariusza

„Pomaganie jest fajne !”Pomagają, bo chcą. Nie dla splendoru, zaszczytów: po prostu widzą drugiego człowieka. To właśnie Oni, wolontariusze z  naszego szkolnego klubu, starają się być zawsze z tymi, którym potrzebne jest wsparcie.

Nasz klub istnieje od 2018 roku i działa w oparciu o Autorski Program Szkolnego Klubu Wolontariusza opracowanego przez opiekunów klubu. Głównym celem naszej działalności jest aktywizowanie uczniów do działań na rzecz środowiska szkolnego i pozaszkolnego. Wolontariat rozwija także zainteresowania uczniów i umiejętności społeczne, a przede wszystkim niesie ze sobą wiele wartości wychowawczych: kształtuje kreatywność, odpowiedzialność, wrażliwość i otwartość na drugiego  człowieka. Działanie w klubie rozwija wśród młodzieży postawę alternatywną do konsumpcyjnego stylu życia. b_300_200_16777215_00_images_artykuly_Wolontariat_wolont.jpg

A oto nasze najważniejsze akcje i inicjatywy w poprzednich latach:

-przygotowanie  przedstawienia pt. „Zaczarowanym pociągiem w świat baśni i bajek” i zaprezentowanie go dzieciom z oddziału pediatrycznego w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Św. w Sandomierzu oraz przedszkolakom i młodszym uczniom naszej szkoły

-przygotowanie i przeprowadzenie quizów pt. „jaka to bajka?’ dedykowanych młodszym dzieciom

-przeprowadzenie cyklu doświadczeń i eksperymentów dla młodszych dzieci w ramach akcji „ młodzież-dzieciom”

- porządkowanie Miejsc Pamięci znajdujących się na terenie naszej gminy i zorganizowanie „ akcji znicz”

-nawiązanie współpracy z Fundacją Miśka Zdziśka „ Błękitny Promyk Nadziei” w Jędrzejowie i zorganizowanie zbiórki pluszaków dla dzieci z oddziału onkologicznego  w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach(  oprócz zbiórki zabawek, wolontariusze zajęli się także naprawą pluszaków i osobiście dostarczyli je do siedziby fundacji)

-pomoc w wykonaniu stroików świątecznych i przeprowadzeniu kiermaszu

-zainicjowanie zbiórki plastikowych nakrętek dla ludzi potrzebujących pomocy i dołączenie do” Drużyny Miśka Zdziśka”

-przygotowanie przedstawienia pt.”Spotkanie bajek” dla dzieci z Domu Dziecka

-aktywny udział w zbiórce karmy i zabawek dla zwierząt z Przytuliska na Wiśniowej b_300_169_16777215_00_images_artykuly_Wolontariat_wolont1.jpg

W tym roku szkolnym  nadal działamy pomagając innym. Nie przeszkodziła nam w tym trudna sytuacja związana z pandemią i trudności organizacyjne ( utrudniony kontakt bezpośredni  z  naszymi wolontariuszami). Udało nam się nawiązać ścisłą współpracę z z Fundacją Świętego Mikołaja w Warszawie, przystąpić do akcji „ Zostań Wolontariuszem Świętego Mikołaja” i wykonać  pomyślnie wszystkie zadania wynikające z naszego udziału w tej akcji. Pomimo tego, że działamy bezinteresownie, naszych wolontariuszy bardzo ucieszyły certyfikaty fundacji potwierdzające ich zaangażowanie w akcje charytatywne.

Jednak największą radość sprawiło nam przygotowanie mikołajkowych paczek dla podopiecznych z Domu Dziecka i Młodzieży w Łoniowie. Zebranie tak dużej ilości prezentów z pewnością nie byłoby możliwe, gdyby nie łańcuch dobrych serc . Do akcji naszych wolontariuszy włączyli się też inni uczniowie, pracownicy szkoły, a także osoby pracujące w lokalnych firmach. Za to wszystkim serdecznie dziękujemy !

Nasz klub będzie działał dalej. Będziemy kontynuować naszą pracę opierając się na wartościach uniwersalnych, promować ideę pomagania w środowisku szkolnym i lokalnym i w dalszym ciągu współpracować z instytucjami wspierającymi wolontariat

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza:

Bożena Mrozowska , Rafał Spychała