Zapraszamy ponownie do naszej e-świetlicy !

Może i tym razem znajdziecie tu coś ciekawego ?

 

Tydzień szarad i karnawałowych zabaw ( 03.01.-05.01)

 

Hasło tygodnia:

„W karnawale, w karnawale, wszyscy bawią się wspaniale”

 

Moi drodzy, już w tym tygodniu zacznie się karnawał-czyli czas zimowych zabaw, maskarad, pochodów i balów.
Czy wiecie że : Karnawał zwany w Polsce „Zapustami” lub „ Mięso postem” jest to czas przygotowań do Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc?
Słowo karnawał wywodzi się od włoskiego „carnevale”, które oznacza pożegnanie z mięsem. Okres karnawału wpisuje się również w rytmy natury i zwiastuje bliskie nadejście wiosny. Kiedy zaczyna się karnawał, a kiedy kończy? Data rozpoczęcia jest stała; zaczyna się 6 stycznia w Święto Trzech Króli. „Zapusty” trwają do Środy Popielcowej, która jest świętem ruchomym i przypada na 46 dni przed Wielkanocą.
Karnawał hucznie obchodzi się w wielu krajach na całym świecie, jednak w każdym z nich wygląda trochę inaczej. Największą popularnością cieszą się zabawy w Wenecji, Rio de Janeiro i w Nicei.
Z pewnością w tym roku karnawał będzie wyglądał nieco inaczej, ale bawić można się wszędzie, nawet w gronie swoich najbliższych. Wszystko zależy od inwencji, pomysłowości i dobrego humoru.

Moje propozycje na ten tydzień:

Poniedziałek:
-dziś proponuję Ci karnawałowe hity. To aż godzina słuchania wesołych piosenek. Może Ci się spodobają i nauczysz się ich na pamięć? Zaśpiewaj i zatańcz z zespołem - 

-karnawał kojarzy nam się z balem maskowym. Jeżeli chcesz, możesz własnoręcznie wykonać piękną, twarzową maseczkę. Instrukcję jej wykonania znajdziesz 

Wtorek:
-a oto kilka pomysłów na taneczne zabawy. Możesz do nich zaprosić swoje rodzeństwo, a także rodziców. Poniżej znajdziesz film instruktażowy do nauki tańca nowoczesnego - 

Karnawał to także czas delektowania się pysznymi wypiekami. Z pewnością każdy z nas lubi karnawałowe róże, faworki lub puszyste pączki.
-a może spróbujesz przygotować samodzielnie proste babeczki, muffinki? Dokładny sposób ich przygotowania znajdziesz 

Środa:
Dziś pora na gimnastykę umysłu.
-spróbuj rozwiązać tą łamigłówkę. Przy okazji sprawdzisz swoją wiedzę z pojęć matematycznych - tutaj.

-odszukaj słowa, które są ukryte w siatce liter. Znajdź je tak szybko, jak tylko potrafisz - tutaj.

Życzę miłej zabawy i pożytecznie spędzonego czasu !

 

 


Tydzień świątecznej magii i rodzinnych spotkań. (20.12-22.12)

 

 

Hasło tygodnia:

„Niebo- ziemi, niebu-ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia..”

 

Moi drodzy, Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami.
Przygotowania w Waszych domach już z pewnością nabrały wielkiego tempa. Wszyscy z utęsknieniem czekają na czas, kiedy będzie można usiąść do wigilijnego stołu i z niecierpliwością czekać na pierwszą gwiazdkę.
Wigilia w polskiej tradycji to dzień wyjątkowy, ma własne zwyczaje, tradycje i wiele obrzędów nieodzownie z nią powiązanych. W świadomości Polaków, Boże Narodzenie zakorzeniło się jako wyjątkowy czas dla rodziny. Wszyscy spotykamy się przy jednym stole zapominając o wszystkich troskach, składamy sobie życzenia.
Wigilia była, jest i będzie momentem wytchnienia, odpoczynku i nadziei na lepszą przyszłość.
Piękne i tradycyjne życzenia na Boże Narodzeni składamy bliskim nie tylko przy wigilijnym stole.. Może warto złożyć życzenia już w okresie przedświątecznym, robiąc to na własnoręcznie zrobionych kartkach?

Ciekawostka: Czy wiecie, że wiele bożonarodzeniowych zwyczajów pozostało nam po słowiańskich” Szczodrych godach”? Szczodre Gody nazywane też Świętem Godowym lub „Szczodruszką”, przypadały w okresie przesilenia zimowego, w przeddzień którego obchodzono tzw. „Szczodry wieczór”. Dla Słowian był to czas od którego liczono początek nowego roku obrzędowego i solarnego, czyli symboliczny czas triumfu światła nad ciemnością.
Z czasów tych pozostały nam: ozdabianie drzewek i dekorowanie domów, wędrówki kolędników, obdarowywanie się prezentami ,spotkania rodzinne, powstrzymywanie się od pracy w świąteczne dni, wkładanie pod obrus siana i wiara w to, że zwierzęta przemówią ludzkim głosem.
W tym tygodniu pozostało nam tylko trzy dni nauki. A oto, co proponuję w naszej e-świetlicy :

Poniedziałek:
Choinka pewnie już ubrana. Stoi strojna, piękna w jakimś specjalnym miejscu.
-dziś proponuję Ci wysłuchanie wzruszającej bajki H.Ch. Andersena o pewnej małej choince, która marzyła o innym życiu, przygodach, dorosłości oraz tym, by być kimś innym niż jest: 

Wtorek:
-zapraszam Cię do obejrzenia bajki pt.” Cicha noc. Opowieść o Bożym Narodzeniu” : 

-obejrzyj prezentację pt. „ Szczodre Gody „ i dowiedz się więcej o tym słowiańskim Święcie: prezentacja.


Środa:
Dziś ostatni dzień nauki. Od jutra zacznie się przerwa świąteczna na którą wszyscy z utęsknieniem czekamy. By w twoim domu nie zabrakło ciepłych, dekoracyjnych elementów,, proponuję Ci wykonanie kilku prostych ozdób. Na pewno wprowadzą one świąteczną atmosferę i pięknie przyozdobią Twoje mieszkanie. Do wykonania ozdób, wykorzystaj materiały, które z pewnością znajdziesz w swoich domowych zasobach.
- Inspiracje do twoich możesz znaleźć w tych filmach p t. :1. „Jak zrobić dekorację świąteczną w słoiku’ - 

2. „Papierowa choinka” - 

Życzę Wam i Waszym najbliższym wszystkiego najlepszego !

Do zobaczenia po Nowym Roku.

Moi drodzy. Witam Was w e-świetlicy

 

Tydzień  rodzinnych wyzwań (10.05-14.05)

 

Hasło tygodnia:

Najważniejsze wartości w życiu-rodzina i przyjaźń

 

Zaczynamy następny majowy tydzień. Zgodnie z naszą tradycją przedstawiam Wam tygodniowy kalendarz świąt, które warto znać:

11 maj-Dzień bez śmiecenia                                                                                              

12 maj-Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

14 maj-Dzień Farmaceuty

15 maj-Międzynarodowy Dzień Rodzin   (zdjęcie)

A oto kilka słów na temat tych świąt:

Dzień bez śmiecenia:  Dzień Bez Śmiecenia* – edukacyjna kampania społeczna, w której poruszamy ważny temat świadomej segregacji odpadów i ekologicznego stylu życia – ma już 15 lat! Człowiek hurtowo produkuje śmieci i najgorsze że wielu zostawia je tam gdzie popadnie: na ulicy, nad jeziorem, w lesie, na klatce, w biurze. Sprzątajmy po sobie, a świat będzie czystszym miejscem. Hasło tegorocznej kampanii „Odpady to nie śmieci – to surowce! #WidzęWięcej”, 

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek: Zawód pielęgniarki ma już tysiące lat, a jednak mimo ciągłego postępu technologicznego w medycynie żaden aparat ani urządzenie nie jest w stanie zastąpić kompetencji, troski i współczucia, jakie daje człowiek pragnący służyć choremu i cierpiącemu. To właśnie pielęgniarki  są przy nas w najtrudniejszych chwilach życia.. Zawsze gotowe nieść pomoc, wysłuchać, powiedzieć coś ciepłego. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek  jest więc znakomitą okazją, żeby docenić ich pracę, zaangażowanie i wybór wyjątkowego zawodu.

Dzień Farmaceuty: Farmaceuta to zawód z tradycjami, do tego bardzo odpowiedzialny, wymagający ogromnej wiedzy. To od niego zależy, czy pacjent dostanie właściwy lek na swoje przypadłości zdrowotne. Na świecie święto farmaceuty obchodzone jest 25 września.  

Międzynarodowy Dzień Rodzin: Święto to ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 roku obchodzimy 15 maja. Ma na celu pogłębienie świadomości społeczeństwa, rządów na temat znaczenia rodziny i jej problemów we współczesnym świecie. Celem tego wyjątkowego święta, jest przede wszystkim pogłębienie wiedzy społeczeństwa o wszystkich trudnościach, z jakimi muszą borykać współczesne rodziny. Międzynarodowy Dzień Rodzin oczywiście należy świętować wraz z rodziną. Oczywiście spędzamy ten dodatkowy czas aktywnie. Wiadomo bowiem, że najwięcej radości daje wspólna zabawa. Przenosi nas do świata, w którym wszystko jest możliwe, w magiczny sposób buduje i wzmacnia więzi oraz pomaga się solidnie zrelaksować. Pomysłów na wspólne spędzenie czasu jest wiele – od chociażby wspólnego spaceru, czy wycieczki rowerowej. Tego dnia chwytamy za skakankę, piłkę, zośkę… Gramy w planszówki, karty, statki, „Państwa - miasta"…

A teraz zadania na ten tydzień:

Poniedziałek:

-12 maja obchodzą swoje święto wszystkie Panie pielęgniarki. Dzisiaj proponuję wysłuchanie piosenki  o pracy pielęgniarki, może ktoś z Was nauczy się jednej zwrotki? Zapraszam

-Jeżeli lubisz troszkę pogłówkować proponuję jeszcze kilka zagadek o wykonywanych zawodach. Kliknij  

.

 Wtorek:

-dziś proponuję obejrzenie prezentacji o rodzinie. Znajdziesz w niej bardzo ciekawe zadania do wykonania. Zapraszam tutaj.

Środa:

-zapraszam do rozwiązania ciekawego quizu pt. ”moja rodzina”.  Aby go rozwiązać, kliknij w ten link

Czwartek:

-dziś praca plastyczna o Twojej rodzinie. Potrzebne materiały: karton , kredki, kolorowy papier, nożyczki, klej, włóczka. Narysuj swoją rodzinę, pokoloruj obrazek. Na koniec doklej włosy z kolorowej włóczki. To bardzo proste, spróbuj !

-a może wolisz inną pracę? W tym filmie znajdziesz inspiracje 

Piątek:

-Dziś proponuję gry dla całej Twojej  rodziny. Zagrajcie razem:

„Gorący ziemniak” tutaj.

„krzyżówka sportowa” tutaj

 

Życzę miłej zabawy !

 


 

 

Tydzień Straży Pożarnej (04.05-07.05)

 

Hasło tygodnia:

„Strażakom uśmiech i kwiaty”

Najważniejsze majowe święta już za nami. Nie znaczy to jednak, ze w tym miesiącu nie ma już okazji do świętowania. Wręcz przeciwnie, nawet w najbliższym tygodniu mamy co świętować. Jakie to okazje?

4 maj-Międzynarodowy Dzień Strażaka

5 maj-Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych  oraz Dzień Europy 

6 maj-Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 

8 maj-Dzień Bibliotekarza i Biblioteki 

 A oto parę słów o tych Świętach:

Międzynarodowy Dzień Strażaka: Strażak to jeden z najbardziej bohaterskich zawodów - to przecież strażacy ryzykują zdrowie i życie podczas akcji ratunkowych. W tym dniu warto im za to podziękować. Dzień Strażaka jest nie tylko okazją do podziękowań i zabawy, przy okazji tego święta warto wspomnieć o zagrożeniach związanych z nieodpowiedzialnym postępowaniem z ogniem. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, będącym niemal plagą o tej porze roku, jest wypalanie suchych traw na łąkach i nieużytkach To nieodpowiedzialne działanie często podyktowane jest chęcią zaoszczędzenia sobie pracy, ciągle też pokutuje przekonanie, że wypalony teren stanie się bardziej żyzny. Tymczasem specjaliści przekonują, że jest dokładnie na odwrót. Ogień zamiast użyźniać ziemię, wyjaławia ją, naturalny proces rozkładu resztek organicznych zostaje przerwany, giną organizmy odpowiedzialne za ten proces, zniszczeniu ulega warstwa próchnicy glebowej.(Grafika)

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych: Święto to, zapoczątkowane przez Francuzów na początku lat 90. XX wieku, jest sprzeciwem wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych - zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy czy w urzędzie.

Dzień Europy: Dzień Europy obchodzony jest w rocznicę utworzenia Rady Europy – miało to miejsce 5 maja 1949 roku w Londynie .Kraje członkowskie UE świętują natomiast 9 maja, w rocznicę ogłoszenia Planu Schumanna.

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego: Celem święta jest uświadamianie kierowców, jak duże znaczenie ma bezpieczna jazda – zgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Tylko w ten sposób zmniejszymy liczbę wypadków na europejskich drogach. 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek: Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Święto zainicjowane zostało natomiast przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - obchodzone jest każdego roku w dniu 8 maja.                                                                                    

Ciekawostki:      

-Czy wiesz, ze nie wszystkie organizmy unikają ognia? Dla większości organizmów pożar na łące lub w lesie jest katastrofą, istnieje jednak stworzenie, dla którego jest to sytuacja wręcz pożądana. Stworzeniem tym jest chrząszcz, ciemnik czarny. Owad ten zaliczany jest do gatunków pirofilnych(lubiących ogień), czyli zasiedlających miejsca zniszczone przez ogień. Ciemnik wyczuwa pożar ze znacznej odległości – różne źródła mówią, że od 12 do nawet 50 km – i kieruje się w jego stronę, by żerować, odbywać gody i składać jaja w nadpalonych pniach drzew.

Krzew gorejący-Samozapłon zdarza się w przyrodzie. Dowodem na to jest dyptam jesionolistny, długowieczna bylina z rodziny rutowatych. Roślina ma postać krzewiastą, może osiągać 120 cm wysokości, kwitnie efektownie wysokimi, różowymi kwiatostanami. Dyptam w warunkach naturalnych występuje od Europy Pd, po Syberię i Chiny. Ta niezwykła roślina wytwarza olejki eteryczne o aromacie cytryny lub cynamonu, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą ulec zapłonowi. Krzew zapala się wtedy krótkim, niebieskim płomieniem, który nie niszczy rośliny. Ze względu na swoje właściwości oraz miejsce występowania, nazywany jest też Gorejącym Krzewem Mojżesza. Roślina w Polsce występuje bardzo rzadko, jest objęta ochroną. W naszym klimacie nie dochodzi do jej samozapłonu, jest tu na to zbyt chłodno.

W tym tygodniu proponuję takie zajęcia:

Wtorek:  

-Dziś 4 maja :Międzynarodowy Dzień Strażaka. Wiele osób w naszym otoczeniu związanych jest ze służbą strażacką – tak, służbą, bo być strażakiem to właśnie służyć i pomagać innym. To poświęcenie swojego czasu, zaangażowanie w życie społeczne i oddanie, dzięki któremu możemy czuć się bezpiecznie. Dziś 4 maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka. Wiele osób w naszym otoczeniu związanych jest ze służbą strażacką – tak, służbą, bo być strażakiem to właśnie służyć i pomagać innym. To poświęcenie swojego czasu, zaangażowanie w życie społeczne i oddanie, dzięki któremu możemy czuć się bezpiecznie. Byśmy dziś mogli wspólnie uczcić to ważne święto, przygotowałam dla  film, który w dynamiczny i bardzo obrazowy sposób pokazuje pracę strażaków. Link do filmu znajdziesz

.

Środa:

Wyzwania na dzisiaj: Obejrzyj prezentację „Dzień Strażaka”, w którym znajdziesz zadania:

- czym zajmują się strażacy ciekawe ilustracje przedstawiające pracę strażaków,

- ugaś pożar! i znajdź klucz do sekretów strażaków,

- czy chcesz zostać strażakiem? – test na strażaka,

- nagroda dla wytrwałych – bajka animowana “Strażak Sam”. Kliknij w link i wykonaj zadania, życzę powodzenia: tutaj.

Czwartek:   

- rozwiąż quiz pt. :”Zawód strażaka”. Zapraszam tutaj.

Piątek: 

-Dziś praca plastyczna „postać strażaka’ .Potrzebne materiały: rolka papierowa, karta a4(czerwona) z bloku rysunkowego, ścinki papierowe (blok rysunkowy), folia aluminiowa, klej w sztyfcie, nożyczki, mazak czarny, ołówek. Dokładne instrukcje jak wykonać pracę znajdziesz 

.

 

Życzę miłej zabawy !

 


 

 

 

 

 

Tydzień patriotyczny w naszej świetlicy (26.04-30.04) 

 

Hasło tygodnia: 

„Jestem Polakiem i jestem z tego dumny” 

 

Kalendarz świąt obchodzonych w tym tygodniu: 

26 kwiecień-Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu 

27 kwiecień-Dzień Florysty

28 kwiecień-Światowy Dzień Bezpieczeństwa

29 kwiecień-Międzynarodowy Dzień Immunologii

30 kwiecień-Dzień Uczciwości  

1 maj-Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy inaczej Święto Pracy 

2 maj-Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej     

 

A oto kilka słów o tych świętach: 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu: Wybuch reaktora jądrowego w elektrowni na Ukrainie zapisał się na czarnej karcie historii elektrowni atomowych. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu został ogłoszony, aby uczcić pamięć wszystkich ludzi, którzy ponieśli śmierć w wyniku tej niewyobrażalnej tragedii. 

Dzień Florysty: Święto narodziło się w 2010 roku za sprawą społeczności portalu forumkwiatowe.pl. Jego celem jest nie tylko uhonorowanie florystów, ale pokazanie, że to wcale nie jest łatwa praca. W tym dniu wypadałoby kupić jakąś śliczną wiązankę i wręczyć ją  na przykład mamie, babci albo innej bliskiej osobie.. 

Światowy Dzień Bezpieczeństwa: To święto proklamowane w 2003 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych. Jego celem jest upamiętnienie osób poszkodowanych w rezultacie wypadków przy pracy  oraz zapobieganie takim negatywnym konsekwencjom.. 

Międzynarodowy Dzień Immunologii: To święto, które zainicjowała w 2005 roku Europejska Federacja Nauk Immunologicznych. Jego celem jest promowanie wiedzy dotyczącej immunologii i znaczenia układu odpornościowego w zwalczaniu chorób. 

Dzień Uczciwości: Bycie szczerym jest trudne, ale na pewno opłaca się bardziej niż kłamanie i chodzenie na skróty. Dzień Uczciwości przypomina nam o tym, że najlepiej kierować się w życiu zasadami oraz wartościami i to nie tylko w tym jednym dniu.  

Dzień Solidarności Ludzi Pracy(Święto Pracy): Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które obchodzone jest rokrocznie 1 maja, począwszy od 1890 roku. Wprowadzone zostało przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago. W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester postanowił zmodernizować swój zakład. W tym celu zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowe osoby. Od 1 maja przez kilka kolejnych dni trwały protesty byłych pracowników. Pierwsze obchody Święta Pracy w Polsce miały miejsce w 1890 roku i niejednokrotnie odbywały się wbrew woli zaborców. W 1950 roku nadano  dniu 1 maja status święta państwowego  

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. 2 maja - poza Dniem Flagi - obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

A oto propozycje zajęć na ten tydzień:  

Poniedziałek: 

-Obejrzyj film pt. ”Polska-moja Ojczyzna”. W filmie znajdziesz najważniejsze zagadnienia związane z naszym krajem. Do obejrzenia filmu zapraszam 

 

Wtorek: 

-Dziś proponuję Ci obejrzenie filmu pt. ”Polak mały”. Jest to film o polskich symbolach narodowych. Zapraszam na film  

Środa: 

-Tym razem wyzwanie dla miłośników rękodzieła. Dziś proponuję Wam własnoręczne wykonanie bransoletki z muliny, która nazywana jest „bransoletką przyjaźni”. Zamieszczony poniżej link krok po kroku pokazuje jak się do tego zabrać. Będziecie potrzebowali: kolorowej muliny, nożyczek i taśmy klejącej. Aby tematycznie nawiązać do zbliżających się majowych świąt i rocznic proponuję, abyście Wasze bransoletki wykonali w kolorystyce biało-czerwonej. Powodzenia! Aby zobaczyć, jak wykonać taką bransoletkę, kliknij w ten link 

Czwartek: 

Doceniając to, że możemy dziś cieszyć się wolnością, z dumą wywieszać flagę i z szacunkiem spoglądać na godło Polski, wsłuchajmy się wspólnie w opowieść o tym, że nie zawsze było tak spokojnie, i radośnie jak dziś. 

-Tym razem zachęcam do wysłuchania audiobooka – to historia małej dziewczynki, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach. Zapraszam do wysłuchania bestsellerowej książki Joanny Papuzińskiej, wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, którą czyta Agata Kulesza .Zapraszam

                                                  

Piątek : 

-Dziś zapraszam do zapoznania się z prezentacją pt.”1 maja-Święto Pracy”. Znajdziesz w niej między innymi : grę planszową, piosenkę, a także pomysł na pracę plastyczną. Link do prezentacji znajdziesz tutaj 

 

Do zobaczenia po majowych świętach ! 

 


 

Tydzień  obchodów Światowego Dnia Ziemi (19.04.-23.04)

 

Hasło tygodnia:

Przywróć naszą Ziemię”

Moi drodzy. W tym tygodniu obchodzimy ważne święto-Światowy Dzień Ziemi. Światowy Dzień Ziemi w 2021 roku przypada na czwartek 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Ten  dzień jest okazją do promowania postaw ekologicznych. Dzień Ziemi uznany został za święto globalne w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył  drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu. Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. To nasze wspólne dobro i dlatego tak ważne jest, byśmy o nie dbali – dla siebie i przyszłych pokoleń. Co każdy z nas może zrobić z okazji Dnia Ziemi?   

Poniżej zaledwie kilka przykładów, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:

– Zaplanujmy dzień bez samochodu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.

– Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać.

– Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.

– Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat! To świetna okazja, by zrobić coś dobrego dla środowiska .Bądźmy Eko !

 Jakie jeszcze święta obchodzimy w tym tygodniu?  

20 kwietnia-Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy 

21 kwietnia-Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji

23 kwietnia-Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Dzień Geografa 

24 kwietnia-Europejski Dzień Śniadania

Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy: Dzięki prasie możemy dowiedzieć się co się wokół nas dzieje. Dlatego tym bardziej wszystkim powinno zależeć, by była ona obiektywna i niezależna. Szkoda, ze tak mało osób czyta gazety ! 

Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji:   Międzynarodowy Dzień Kreatywności i Innowacji to czas, kiedy organizowane są różne wydarzenia propagujące nowoczesne oraz oryginalne rozwiązania. Szczególnie młodych ludzi warto zachęcać do używania wyobraźni i wymyślania nowych rzeczy. Tylko w ten sposób ludzkość będzie się cały czas rozwijać.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: Dzień ten obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej.   

Dzień Geografa: Bez odkryć geograficznych świat pewnie wyglądałby inaczej. 23 kwietnia upamiętniamy tych, którzy poświęcili swoje życie geografii.

Europejski Dzień Śniadania: Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza niezbędnej energii. W to wyjątkowe święto zróbmy coś naprawdę pysznego!                                             

A to moje propozycje zajęć na ten tydzień:

Poniedziałek:

-Obejrzyj film edukacyjny pt. „Dzień Ziemi” .Z filmu dowiesz się kiedy i dlaczego obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Do obejrzenia filmu zapraszam 

                                                  

Wtorek:

-Dziś proponuję Ci obejrzenie prezentacji  pt. „Ochrona przyrody”. Znajdziesz w niej wiadomości na temat ochrony środowiska przyrodniczego, a także ciekawe pomysły na ekologiczne prace plastyczne, oraz kilka sposobów na spędzenie wolnego czasu. Zapraszam tutaj

Środa:

-Propozycja na dziś, to gra o lesie. Zagraj, a przekonasz się, czy dobrze znasz organizmy, które można spotkać w lesie. Aby zagrać, kliknij  tutaj

Czwartek:

-Dziś wyruszamy na ratunek dla Ziemi. Zapraszam do pokoju zagadek „Escape room Ratunek dla Ziemi”. Jeżeli wykonasz wszystkie zadania, znajdziesz klucz do tajemniczej walizki. Chcesz się przekonać co jest w środku? Zapraszam do zabawy ! Kliknij tutaj                       

Piątek:

-Dzisiaj zachęcam do wysłuchania nagrania i do nauki tekstu i melodii piosenki pt.” Ziemia to wyspa zielona”. Poniżej znajdziecie link do piosenki i link do wersji karaoke. Zapraszam do wspólnego śpiewania: 

  Wersja karaoke:

                             

 

Życzę miłej zabawy!

 


 

Tydzień sztuki i czekoladowych przysmaków    (12.02-16.04)

 

Hasło tygodnia:

„Sztuka w czekoladzie, czekolada w sztuce….’

Witam Was w następnym tygodniu kwietnia. Wiosna w pełnym rozkwicie i zachęca nas do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu Ja tez Was do tego zachęcam. Ale także jak w każdym tygodniu zapraszam do skorzystania z oferty naszej e-świetlicy.

Tradycyjnie przekazuję Wam informację o tym, jakie święta (poważne i mniej poważne) celebrujemy w tym tygodniu:

12.04.-Dzień Czekolady

13.04.-Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej   

14.04.-Święto Chrztu Polski

15.04.-Światowy Dzień Sztuki

17.04.-Dzień Płyty Winylowej                                                    

A oto słów kilka na temat tych  świąt:

Dzień Czekolady: Niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach: to już nie tylko ciastka, batony czy lody, ale również  mydło czy nawet masaż. Trudno się dziwić temu szaleństwu – w końcu czekolada w bardzo długo czekało na światowe odkrycie. Co prawda, specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu 

Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej: Święto upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej dokonane przez NKWD. To jedno z najsmutniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. To święto państwowe obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalono 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

Święto Chrztu Polski: Warto znać historię swojego ojczystego kraju. Święto Chrztu Polski upamiętnia jedno z kluczowych dla ojczyzny wydarzeń, które miało miejsce 14 kwietnia 966 roku. Wtedy książę Polan Mieszko I przyjął chrzest i w ten sposób rozpoczęła się chrystianizacja Polski. Mimo iż Święto Chrztu Polski jest świętem narodowym tak jak m.in. Święto Konstytucji 3 maja, czy też 11 listopada, to nie jest to dzień wolny od pracy. 14 kwietnia w sposób symboliczny wspominamy narodziny naszego kraju.

:Światowy Dzień Sztuki Sztuka towarzyszy nam praktycznie od samego początku cywilizacji ludzkiej. To sposób na to, by zachwycić, wzruszyć, zrelaksować. W Światowy Dzień Sztuki warto wybrać się do teatru, kina albo opery i zasmakować kultury. W tym roku to będzie trudne, więc pozostaje nam internet lub telewizja.

Dzień Płyty winylowej: Mimo, że świat technologii wciąż się rozwija, a muzyki można słuchać w miniaturowych wręcz odtwarzaczach, to na szczęście wiele osób nadal preferuje wielkie, czarne płyty.

Choć jeszcze jakiś czas temu płyty winylowe kojarzyły się raczej z latami 80., to coraz więcej melomanów kolekcjonuje coraz to częściej wydawane albumy współczesnych wykonawców na tychże właśnie nośnikach. Dziś winyle to powrót do klasyki, elegancji, pewnego rodzaju luksus. W wielu domach honorowe miejsce zajmują gramofony. Niektórzy z nas mają jeszcze te stare, poczciwe modele, które funkcjonują do dziś!

A oto propozycje  zajęć na ten tydzień:

Poniedziałek:

-Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak powstaje czekolada i skąd pochodzi ziarno kakaowe?-obejrzyj film pt.” Manufaktura czekolady produkcja ”Zapraszam na film:

 

-A może wspólnie z mamą przyrządzisz smaczny blok czekoladowy. Przepis na ten pyszny smakołyk znajdziesz 

                           

Wtorek:

-Dziś proponuję Ci rozwiązanie czekoladowego quizu. Aby go rozwiązać, kliknij tutaj

Środa:

-Propozycja na dziś: obejrzyj prezentację pt. „Dzień sztuki”. Z prezentacji dowiesz się, co to jest sztuka? Jakie są zasady zwiedzania  muzeum? Dlaczego Muzeum Narodowe jest tak ważne dla Polaków? Poznasz też 40 niezwykłych technik plastycznych. Zapraszam na prezentację: tutaj

Czwartek:

-Dziś praca plastyczna „Stwórz kubistyczny portret’. Jak to zrobić? Skorzystaj z instrukcji:1.Narysuj lub namaluj swoją twarz na kolorowym papierze 2.Potnij portret na kawałki 3.Spróbuj znów ułożyć je w całość, ale inaczej niż przed pocięciem, tak, aby utworzyły nową twarz 4.Naklej ułożone kawałki na inny arkusz papieru. Do dzieła !

Piątek:

-Proponuję ci obejrzenie prezentacji pt. „Z wizytą w teatrze”. Dowiesz się z niej, jak wygląda teatr, jakie są zasady kulturalnego zachowania w teatrze i jak powstaje spektakl teatralny. Zapraszam  tutaj                         

 

 

Życzę dobrej zabawy i pożytecznie spędzonego czasu !

  


 

Tydzień zdrowia i opieki zdrowotnej. (07.04-09.04)

Hasło tygodnia:

Zdrowie to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny.

Witajcie po przerwie świątecznej ! Mam nadzieję, że wszyscy jesteście zdrowi, wypoczęci i gotowi do działania. Myślę, ze znajdziecie czas na naukę poprzez zabawę w naszej e-świetlicy.

Zgodnie z naszą tradycją, podaję wam daty, które warto zapamiętać w tym tygodniu:  

7 kwietnia-Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Służby Zdrowia

8 kwietnia-Światowy Dzień Miłośników ZOO 

10 kwietnia-Międzynarodowy Dzień Rodzeństwa                                                                

A o to parę słów na temat tych świąt:

 

Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Służby Zdrowia: Te święta obchodzimy 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To dzień, w którym warto zauważyć i docenić starania, poświęcenie i zaangażowanie pracowników służby zdrowia. W tym roku to święto ma szczególny charakter. Wszyscy widzimy, z jak wielką determinacją i odwagą pracownicy służby zdrowia walczą z pandemią.  W tym  dniu, składamy życzenia wszystkim pielęgniarkom, lekarzom i pozostałym pracownikom  służby zdrowia , przekazujemy wyrazy uznania i wdzięczności za pełną poświęceń służbę na rzecz drugiego człowieka. Dziękujemy za ogromny trud i wielkie serca, jakie wkładają w niesienie pomocy potrzebującym, a także za ogromne pokłady cierpliwości, wyrozumiałości i siły.

Dzień Miłośników ZOO: Każdego roku 8 kwietnia obchodzimy Dzień Miłośników Zoo, który zachęca nas do odwiedzenia naszego najbliższego ogrodu zoologicznego. Co roku miliony osób odwiedzają zoo i poznają życie egzotycznych zwierząt. Instytucja zoo ma swoich przeciwników i zwolenników. Dzień Miłośników Zoo jest świętem tych drugich, którzy uświadamiają sceptyków, że niektóre gatunki zwierząt, gdyby nie rozmnażały się sztucznie w zoo już dawno by wyginęły.

Międzynarodowy Dzień Rodzeństwa: Brat lub siostra to taka osoba, którą kochamy, a jednocześnie kłócimy się z nią przy byle okazji. Bez rodzeństwa życie było jednak zdecydowanie nudniejsze. W tym dniu warto więc pokazać najbliższym, że o nich pamiętamy.

A oto zadania na najbliższe dni:

Środa:

-Obejrzyj prezentację pt: „Dzień Zdrowia”. Dowiesz się z niej: co to jest zdrowie, jakie czynniki wpływają na to, żebyśmy byli zdrowi i jakie są zasady zdrowego stylu życia. Do obejrzenia prezentacji zapraszam tutaj.

Czwartek :

-Dziś proponuję Ci obejrzenie filmu pt.” Światowy Dzień Służby Zdrowia”. W filmie znajdziesz ciekawe informacje na temat pracy służb medycznych. Aby obejrzeć film, kliknij w ten  

.

-Posłuchaj piosenki o karetce pogotowia. Może zaśpiewasz ją razem z zespołem? Zapraszam 

.

 

Piątek:

- Może chcesz sprawdzić swoją wiedzę na temat zdrowia? Jeżeli tak, to proponuję Ci quiz o zdrowiu. Zapraszam tutaj

 

Życzę dobrej zabawy!

 


 

Tydzień  świątecznych oczekiwań (29.03-02.04)

Hasło tygodnia:

Zajączka bogatego, mazurka cudownego, pisanek kolorowych, Świąt wesołych i zdrowych”

Święta coraz bliżej. W ubiegłym tygodniu mogliście przeczytać o zwyczajach Wielkanocnych w naszym kraju. A jak świętują ludzie w innych krajach?

Wielkanoc w USA: Święta Wielkanocne w Stanach trwają tylko jeden dzień - nie ma Poniedziałku Wielkanocnego. Nie ma także tradycji święconki ani dzielenia się jajkiem, ale Amerykanie wierzą, że jajko ugotowane w Wielki Piątek, a zjedzone w Wielką Niedzielę przyniesie szczęście rodzinie.

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii: Anglicy z okazji świąt mają aż cztery dni wolnego. Z reguły czas ten wykorzystują na zakupy i wyjazdy za miasto. Na wyjazdy przygotowuje się ogromne kosze z przysmakami. Tradycją już jest rozdawanie przez królową pensów.

Wielkanoc we Francji: Francuskie dzieci mają wolne na długo przed świętami, dlatego Francuzi często spędzają Wielkanoc poza domem. Do najbardziej znanych zwyczajów należy poszukiwanie czekoladowych jajek, które wg tradycji rozrzucają w ogrodach bijące od Wielkiego Czwartku dzwony.

Wielkanoc w Meksyku: Obchody świąt Wielkanocy zaczyna Niedziela Palmowa. To wtedy Meksykanie biorą udział w procesji i święcą palmowe gałązki. Gdy te zostaną spalone, popiołem posypuje się głowy (podobnie jak w Polsce robi się to w środę popielcową).

Wielkanoc w Niemczech: Święta w Niemczech to przede wszystkim symbol świątecznego zająca, który zostawia prezenty. Poszukiwanie ukrytych prezentów w postaci jajek, słodyczy i drobiazgów stanowi świetną zabawę, nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych.

Wielkanoc we Włoszech: Wielka Niedziela obchodzona jest tam w gronie rodzinnym, gdzie najważniejszy jest uroczysty obiad. Jako że Włosi zwracają dużą uwagę na posiłki, świąteczny obiad obfituje w wymyślne dania z jagnięciny, baraniny, przystawki czy wielkanocny placek, który po złożeniu przypomina lecącego ptaka.

Wielkanoc w Rosji: W Rosji Wielkanoc to Pascha, którą poprzedza 40-dniowy post, znacznie surowszy niż w Polsce. Nie wolno jeść nie tylko mięsa, lecz także nabiału i białego pieczywa. Jajka zdobi się dużo wcześniej niż u nas, a najpopularniejszym kolorem jest czerwony - symbol zmartwychwstania i śmierci Jezusa.

Wielkanoc w Hiszpanii: Wielkanoc w Hiszpanii jest najważniejszym świętem w roku. W całym kraju odbywają się procesje, jednak większy nacisk niż na zmartwychwstanie Jezusa, kładzie się na jego mękę przed śmiercią. Widowiska pasyjne odbywają się w wielu miejscach.   

Do przerwy świątecznej pozostało nam tylko 3 dni. A oto co proponuję w te dni w naszej e-świetlicy:

Poniedziałek :

-Obejrzyj prezentację pt.” Wielkanoc”. Znajdziesz w niej pomysły na prace plastyczne : baranek z masy solnej, kolorowanie pisanek .Dowiesz się też o tym, jakie tradycje są związane z nadchodzącymi świętami. Kliknij w ten link            

Wtorek:

-Zapraszam do świątecznego escape roomu. Mały królik Jacek szuka wielkanocnych jajek, uciekając przed niedźwiedziem Sylwestrem. Twoim zadaniem jest odpowiedź na pytania związane z Wielkanocą. Są 3 misje do wykonania, aby pomóc królikowi. Zapraszam do gry: tutaj                                                          

Środa:

-Dziś pora na zabawę. Zagraj w wielkanocnym teleturnieju. Zapraszam  do gry: tutaj

To już wszystkie zadania na ten tydzień. Do zobaczenia po przerwie świątecznej. 

 

Wesołych Świąt!

 

 


  

Tydzień fantazji i wyobraźni (22.03.-26.03) 

Hasło tygodnia:

„Fantazja, to naturalny aspekt ludzkich działań” 

Wczoraj powitaliśmy wiosnę i niecierpliwie oczekujemy na ciepło i zielone listki na drzewach. Wielkimi krokami zbliża się także czas przygotowań do Świąt Wielkiej Nocy. Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas . Tak jak każde święto tej rangi, również Wielkanoc ma swoje tradycje, które nie stanowią tylko pustych symboli, ale niosą za sobą głębsze znaczenie. W związku z tym, w święconce nie bez powodu znajduje się m.in. baranek, chleb, wędlina i jajka. 

Koszyczki, z którymi wierni udają się do kościoła dzień przed Wielką Nocą, w celu poświęcenia pokarmu, przybierają różnorodne formy. Każdy przyozdabia święconkę według własnego uznania. Jednak, bez względu na wygląd, zawartość koszyczka zawsze jest bardzo podobna. Na jego podstawowe wypełnienie składa się 7 produktów: jajka, sól i pieprz, chleb, wędlina, chrzan, baranek i słodka babka. Wszystkie te symbole świąt wielkanocnych mają swoje konkretne znaczenie nierozerwalnie związane z religią chrześcijańską.. Jeszcze jednym obowiązkowym symbolem świąt wielkanocnych jest palma, której jednak nie umieszcza się w koszyczku, ale którą obowiązkowo należy poświęcić podczas uroczystej mszy w Niedzielę Palmową. Zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami, tylko dzięki temu można uchronić siebie, swoich najbliższych, dom, zwierzęta i pola uprawne przed wszelkim złem. 

Oprócz Niedzieli Palmowej, w tym tygodniu mamy kilka świąt nietypowych: 

22 marca - Światowy Dzień Wody

23 marca - Światowy Dzień Meteorologii 

25 marca - Dzień Czytania Tolkiena  

27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru 

Światowy Dzień Wody : World Water Day ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Jako powód podano fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Światowy Dzień Meteorologii: Światowy Dzień Meteorologii upamiętnia wejście w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej w 1950 roku. Jej celem jest zapewnienie każdemu państwu dostępu do prognozy pogody. 

Dzień Czytania TolkienaTolkien to autor takich klasyków literatury jak „Władca Pierścieni” czy „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Podczas  tego święta w bibliotekach i placówkach kulturalnych organizowane są ciekawe konkursy i eventy, np. znani czytają jego powieści. 

Międzynarodowy Dzień Teatru: Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.       

A oto zadania na ten tydzień: 

Poniedziałek: 

-Jednym ze zwiastunów wiosny są przylatujące bociany. Obejrzyj film o bocianach. Film przybliża życie i zwyczaje bocianów białych. Prezentuje ich cechy charakterystyczne oraz opisuje wygląd. Wyjaśnia, dlaczego bociany odbywają podróż do ciepłych krajów. Opowiada szerzej o trasie przelotu i niebezpieczeństwach czyhających na nie. Opowiada o sposobie odżywiania, wydawaniu na świat potomstwa oraz o wielu innych ciekawostkach. Przybliża wierzenia ludzi związane z boćkami. Stanowi odpowiedź na wiele nurtujących pytań związanych z bocianami np.: Dlaczego stoją na jednej nodze? Gdzie znajdują się ciepłe kraje, do których odlatują? Skąd wiedzą w którą stronę lecieć? Zapraszam na 

Wtorek:                                                                                                                                                   

 Dziś proponuję Ci prezentację o wiośnie. . Prezentacja zawiera linki do: 

-bajki o zajączku 

-wiosna w dolinie Muminków 

-pracy plastycznej „ słońce” 

-kodowania na papierze-trening umysłowy 

-opowieści ruchowej “Spacer po łące” 

-quizu wiosennego

Link do prezentacji znajdziesz tutaj                                                                          

Środa:  

-Pora na Tolkiena. Czy znasz jego dzieła? Polecam audiobook pt: ”Hobbit, czyli tam i z powrotem” .Kliknij 

                 

Czwartek: 

 -W tej prezentacji znajdziesz leksykon Tolkienowskich bohaterów. W ostatnim slajdzie umieszczono link do quizu pt:” Co wiesz na temat bohaterów Hobbita”. Zapraszam tutaj  

Piątek: 

- Dziś praca plastyczna. Spróbuj własnoręcznie wykonać palmę wielkanocną. Samodzielne przygotowanie palmy i innych ozdób wielkanocnych może przynieść ogromną frajdę . Przed Palmową Niedzielą warto znaleźć chwilę czasu na kupno potrzebnych materiałów i zrobienie palemki. Do wykonania palmy potrzebujesz:  głównego kijka(może być to po prostu gruba gałąź), kolorowej bibuły i krepiny, drucików, gałązek wierzby i bukszpanu, suchej trawy i zbóż(można je ufarbować specjalnymi farbkami do bielizny) oraz narzędzi– nożyczek, kleju, nitek i taśmy samoklejącej oraz dwustronnej .  W tym filmie znajdziesz inspirację do wykonania tej pracy  

 

Życzę dobrej zabawy! 

 


 

Tydzień  wiosennych oczekiwań (15.03-19.03)

Hasło tygodnia:

Kiedy wiosnę czuć już wkoło, nagle wszystkim jest wesoło !

 

Czy wiecie że 21 marca będziemy obchodzić pierwszy dzień kalendarzowej  wiosny?  Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada  tym samym terminie. Kalendarzowa wiosna 2021 zaczyna się 21 marca i jest to termin stały. W tym roku będzie to niedziela. Tego dnia bardzo często przez uczniów obchodzony jest również tak zwany Dzień Wagarowicza( w tym roku to „odpada’). Dlaczego występują różnice między pierwszym dniem wiosny kalendarzowej a astronomicznej? Jest to związane z ruchem słońca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się zawsze w momencie równonocy wiosennej, inaczej przesilenia wiosennego (dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania - po 12 godzin) i trwa aż do przesilenia letniego (najdłuższego dnia w roku). Astronomiczna wiosna może zaczynać się 20 lub 21 marca. W 2021 roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej wypada w sobotę, 20 marca. Czy wiecie że: z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej? W 2048 roku prawdopodobnie termin ten wypadnie już na 18.03. Z kolei za niecałe 100 lat, dokładnie w 2102 roku, pierwszy dzień wiosny może wypaść nawet 13 marca.       

Z witaniem wiosny związane są różne tradycje i obrzędy. Jednym z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z  tym dniem  jest topienie marzanny. Kukła - Marzanna, którą robi się ze słony i różnych tkanin na podobiznę kobiety, a następnie topi, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Obecnie zwyczaj ten traktowany jest jak forma zabawy, jednak w czasach słowiańskich rytuał ten traktowano bardzo poważnie. A Wy jak przywitacie wiosnę?   Oprócz pierwszego dnia wiosny w tym tygodniu obchodzimy jeszcze inne święta:

15 marca-Dzień Piekarzy i Cukierników                                                                                                    

16 marca-Dzień Pandy  

17 marca-Dzień Świętego Patryka 

18 marca-Światowy Dzień Recyclingu

20 marca-Międzynarodowy Dzień Szczęścia

Dzień Piekarzy i Cukierników: Zawodowi cukiernicy i piekarze obchodzą swoje święto 15 marca, ponieważ w tym dniu przypada dzień ich patrona – św. Klemensa. Dzięki nim możemy zajadać się smacznymi ciastami czy bułkami. Dziś może warto samemu coś upiec? 

Dzień Pandy: Ten sympatyczny zwierzak, które widnieje na logo organizacji WWF, niestety zagrożony jest wyginięciem. Powodem jest stopniowe ograniczanie obszarów na których żyje oraz bardzo niska rozrodczość. Dzień Pandy ma na celu pomóc przetrwać jej w świecie coraz bardziej zdegradowanym przez ludzi i cywilizację. 

Dzień Świętego Patryka: Dzień świętego Patryka to jedno z najweselszych świąt obchodzonych już na całym świecie.  Kolorowe pochody, weseli ludzie ubrani na zielono. Symbolem związanym z Dniem św. Patryka jest noszenie w tym dniu ubrań w kolorze zielonym. Barwa ta jest narodowym kolorem Irlandii - nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizuje koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. To właśnie trójlistna koniczyna  jest jednym z najważniejszych symboli Dnia Świętego Patryka. Według legendy św. Patryk użył jej, by pokazać niewiernym, czym jest Trójca Święta. Obecnie święto to obchodzi  się na całym świecie, również w Polsce.

Światowy Dzień Recyclingu: Corocznie18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Recyklingu. Wiadomo, że odpady są wrogiem środowiska naturalnego. Najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite ich wyeliminowanie. Ideą przewodnią tego święta  jest promowanie korzyści jakie niesie ze sobą odzyskiwanie surowców z odpadów. Światowy Dzień Recyklingu ma za zadanie uzmysłowienie ludziom, że odpowiedzialne zarządzanie zasobami to nasz wspólny problem i wspólna odpowiedzialność. 

Międzynarodowy Dzień Szczęścia: W ten dzień warto rozejrzeć się dookoła – szczęście z pewnością jest gdzieś blisko nas, jeśli tylko potrafimy je docenić. Warto więc celebrować ten dzień!

A oto co proponuję w tym tygodniu w naszej e-świetlicy:

 

Poniedziałek:

-Obejrzyj prezentację pt. ”Nadchodzi wiosna”. Dowiesz się  z niej, jak przyroda budzi się do życia. Do obejrzenia prezentacji zapraszam tutaj 

 

Wtorek:

 Dziś materiały  dla wszystkich chętnych do relaksu i pracy twórczej. Proponuję skorzystanie z pakietu bardzo ciekawych zajęć z cyklu “Wiosna” ale w innym wydaniu niż wcześniej. Pakiet daje możliwość samodzielnej nauki słów i melodii piosenki “Wiosna w ogródku” wraz z zespołem „Fasolki”.

- możesz poukładać rozsypankę obrazkową typu puzzle w obrazek “Krokus”

- obejrzeć film edukacyjny “Wiosna w Polsce” -pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie,

- istnieje również możliwość pobrania e-kolorowanek do druku.

- ciekawa propozycja znanej Ci  zabawy:” Ciepło-zimno” ale w wersji wiosennej w/g podanej instrukcji,

- jeżeli lubisz wiersze, możesz przeczytać wierszyk J. Brzechwy  pt.” Wiosenne porządki”

Wybór jest duży, myślę, że każdy chętny do zabawy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Zapraszam do zabawy tutaj

 

Środa:

„Wiosna już nadchodzi, zima odejść nie chce, nocą jeszcze mrozi, śniegiem prószy jeszcze. Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, dziś cię utopimy, bo nie chcemy zimy”

-Wiosna za parę dni. Czy jesteś gotowy (a) na jej przywitanie i pożegnanie zimy? A czy masz już swoją Marzannę? Jeżeli nie, to jeszcze zdążysz ją wykonać. Potrzebujesz trochę słomy lub siana, szmatek , bibuły oraz sznurka lub wełny. Jak już Marzanna będzie gotowa, możesz jej zrobić zdjęcie i przysłać na konkurs organizowany przez nasz Samorząd Uczniowski. W tym filmie znajdziesz inspiracje do swojej pracy. Film pt. „Jak zrobić Marzannę” 

Czwartek:

Dziś jest Światowy Dzień Recyclingu. W związku z tym zachęcam Cię do sprawdzenia swojej wiedzy na temat segregowania odpadów 

- Rozwiąż quiz pt.” Recycling”.. Link do quizu znajdziesz tutaj

 

Piątek:

-Posłuchaj piosenki pt. „Marzanna”. Słowa i melodia są bardzo proste, dlatego łatwo  je zapamiętasz. Zaśpiewaj razem z dziećmi:

 

 

Życzę miłej zabawy !                                                                            

 

 


 

 

Tydzień  rozmaitości i matematycznych wyzwań. (08.03-12.03)

Hasło tygodnia:

” Tyle jest w każdym poznaniu nauki, ile jest w nim matematyki” I.Kant

Witam Was w następnym tygodniu marca. Wiosna coraz bliżej. W tym tygodniu w naszym kalendarzu  mamy kilka miłych świąt:

08 marca-Międzynarodowy Dzień Kobiet 

09 marca-Dzień Lalki Barbie

10 marca-Dzień Mężczyzn 

11 marca-Dzień Sołtysa

12 marca-Dzień Matematyki

Co wiemy o tych świętach?

Międzynarodowy Dzień Kobiet: Według historyków, za pierwowzór Dnia Kobiet można przyjąć obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Święto przypadało na pierwszy tydzień marca i związane było z początkiem nowego roku i macierzyństwem . W tych dniach mężczyźni obdarowywali kobiety prezentami.

W historii związanej z Dniem Kobiet zapisały się też liczne protesty amerykańskich obywatelek w latach 1908-1911. Domagały się one równości praw politycznych oraz ekonomicznych. Wśród protestujących były głównie pracowniczki fabryk i firm, w których panował wyzysk. W 1910 r. w Kopenhadze ustanowiono obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. 

Dzień Kobiet w Polsce jak co roku wypada 8 marca. Wówczas panie otrzymują kwiaty i różne upominki.” Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki”.

Dzień Lalki Barbie: Najsłynniejsza lalka świata swoje święto obchodzi zaraz po Dniu Kobiet, a więc 9 marca. Z tej okazji warto poznać jej historię, w końcu Barbie to marzenie wielu małych dziewczynek. Barbie to pomysł Ruth Handler– Amerykanka zainspirowała się zabawami swojej córki, która przypisywała role dorosłych papierowym lalkom. Pierwsza Barbie została stworzona w 1958, ale zadebiutowała na rynku 9 marca 1959 roku, podczas nowojorskich targów zabawek. Kosztowała 3 dolary, miała jeden jasny odcień skóry, a dzieci mogły wtedy wybierać spośród dwóch wzorów lalki: blondynki i brunetki. Dziś Barbie reprezentuje ponad 40 różnych narodowości. Czy wiecie, ze Barbie ma polskie korzenie? Rodzice jej twórczyni pochodzili z naszego kraju.

Dzień Mężczyzn:  Dzień Mężczyzn nie jest znanym świętem w Polsce, jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Dzień Mężczyzn jest odpowiednikiem Międzynarodowego Dnia Kobiet. W wielu krajach Dzień Mężczyzn obchodzony jest 19 listopada, w Polsce jednak święto obchodzone jest dwa dni po Dniu Kobiet. Dzień Mężczyzn obchodzony właśnie w tym dniu  ma związek ze świętem katolickim. Tego dnia w Kościele katolickim obchodzone jest nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników.

Dzień sołtysa: Jest to coroczne święto, obchodzone w celu wyrażenia uznania wszystkim sołtysom, czyli przedstawicielom lokalnych, zwykle wiejskich społeczności. Sołtysi pojawili się już w średniowieczu – wyznaczani byli przez feudalnych panów, a ich głównymi obowiązkami było zbieranie czynszu i przewodniczenie ławie wiejskiej. Pełnili oni również rolę wiejskich sędziów. Z czasem ich mocna pozycja została częściowo ograniczona.  Obecnie sołtysa wybierają mieszkańcy danego sołectwa – zwykle zostaje nim osoba z miejscowej społeczności.. W podziękowaniu za ich ciężką pracę i działania na rzecz mieszkańców organizowane są spotkanie (oficjalne i nieoficjalne), biesiady i konkursy. Wójtowie i burmistrzowie wystosowują uroczyste powinszowania – coraz częściej za pośrednictwem stron internetowych. A czy Wy wiecie, kto jest sołtysem w Waszej miejscowości?

Dzień Matematyki: Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.
W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju  i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. Organizatorzy zapraszają uczniów, a także osoby dorosłe do konkursów, quizów i zagadek matematycznych. 

A oto moje propozycje zajęć na ten tydzień:

Poniedziałek:

- dziś proponuję ci wykonanie laurki na Dzień Kobiet. To bardzo prosta do wykonania praca, a może ucieszyć Twoja Mamę. Taką kartkę możesz też wręczyć swojej koleżance. Skorzystaj z inspiracji, którą znajdziesz w tym

.

- Posłuchaj piosenki pt. „Dzień kobiet”. Może spróbujesz ją zaśpiewać? Kliknij

   

Wtorek:                                                                                                                                                                         

Propozycja na dziś, to bajka o rodzince lalki Barbie. Bajkę możesz obejrzeć razem ze swoją lalką. Zapraszam: 

Środa:

- Dziś  pora na quiz, w którym  możesz sprawdzić swoje wiadomości o lalce Barbie. Link do quizu znajdziesz tu: quiz

Czwartek: 

-Obejrzyj prezentację na temat Dnia Matematyki. W tej prezentacji znajdziesz odpowiedź na pytanie: co to jest matematyka? Znajdziesz tam też ciekawostki o matematyce, matematyczne cytaty i żarty oraz informacje o słynnych matematykach. Serdecznie zapraszam: tutaj

Piątek:

Zapraszam do zabawy w matematykę. Spróbuj rozwiązać te quizy i testy. Możesz wybrać zadania odpowiednie dla swojej grupy  wiekowej:

-quiz dla dzieci młodszych: tutaj

-test dla starszych: tutaj

Życzę dobrej zabawy i pożytecznie spędzonego czasu !

 

 


 

Tydzień  doceniania i dobrych motywacji (01.03-05.03) 

Hasło tygodnia:

” W życiu nie ma błędów, są tylko lekcje” 

Kochani, właśnie dziś zaczyna się marzec, jeden z bardziej optymistycznych miesięcy w roku związany z oczekiwaniem na wiosnę. W marcu nasza przyroda zaczyna powoli budzić się z zimowego letargu, zaczynają wracać do nas ptaki, które opuściły nas na chwilę. I znów będzie nas budził ich radosny świergot, a na naszych łąkach pojawią się piękne dostojne bociany. A Wy też czekacie na wiosnę? 

Zgodnie z naszą świetlicową tradycją przedstawiam Wam kalendarz świąt  jakie obchodzimy w tym tygodniu:                                           

1 marca-Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

2 marca-Dzień Staroci

3 marca- Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

4 marca-Międzynarodowy Dzień Mistrza Gry

5 marca-Dzień Doceniania                

6 marca-Dzień Olimpijczyka 

 

Oto kilka słów o tych świętach:  

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych : 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Niezłomnych)– święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z tej okazji w całej Polsce dobywają się wykłady, dyskusje, koncerty, spotkania wspomnieniowe i uroczystości patriotyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym. 

Dzień staroci: Kiedyś były bardzo modne, później długo trzymaliśmy je na strychu. Obecnie znów je odkrywamy; starocie, antyki, wpisane we wspomnienia z dzieciństwa, posiadające swa historię i duszę,  często ukrywające rodzinne sekrety-właśnie one mają swe święto. 

Międzynarodowy Dzień Dzikiej Przyrody:  To święto obchodzone w dniu podpisania Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Celem Konwencji jak i samego święta jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin.   

Międzynarodowy Dzień Mistrza Gry: Mistrz gry to po prostu guru podczas rozgrywki w grach fabularnych. Ma pełną kontrolę nad światem gry, kreuje przygody oraz postacie. To jego umiejętności i wyobraźnia sprawiają, że fani RPG zapominają o bożym świecie. Dziś warto to docenić i świętować razem z mistrzem.

Dzień Doceniania :  zwraca uwagę na moc pozytywnych słów, zarówno w stosunku do innych, jak i do samych siebie. Pochwała za najdrobniejszą rzecz z pewnością spowoduje uśmiech na twarzy. Doceniaj, nie oceniaj. Wiesz o tym, że miłe słowo potrafi zdziałać prawdziwe cuda.

Dzień Olimpijczyka: To święto jest hołdem dla ludzi, którzy ciężko trenują, by usłyszeć hymn swojego kraju na olimpijskim podium. Wartości olimpijskie, takie jak: zdrowa rywalizacja, zachowania fair play, szacunek, tolerancja, to uniwersalne wartości jakie powinny przyświecać nam wszystkim nie tylko w szkole i w sporcie ale również w życiu codziennym.  

A to propozycje na ten tydzień: 

Poniedziałek: 

- dziś proponuję Ci obejrzenie prezentacji pt „Pilecki i Inka żołnierze niezłomni’. Przy okazji sprawdzisz swoją wiedzę z historii. Prezentację znajdziesz tu: prezentacja   

- po obejrzeniu prezentacji, spróbuj rozwiązać ten quiz: tutaj 

wtorek:

lubisz przyrodę? A czy wiesz, że wiele dzikich gatunków jest zagrożonych wyginięciem? Rozwiązanie jest jedno- człowiek powinien robić wszystko, co możliwe, żeby je ocalić i pozostawić te gatunki w ich naturalnych ekosystemach. Moja propozycja na dziś: obejrzyj film przyrodniczy pt. : „ Dzika przyroda w sercu Europy” Zapraszam na film : 

 

 Środa:

dziś możesz się wybrać na krótki spacer po najbliższej okolicy Twojego domu. A może spacerując spotkasz jakieś dzikie zwierzęta? Może uda Ci się zobaczyć klucz żurawi lub inne powracające do nas ptaki?

- po powrocie zapraszam Cię do sprawdzenia Twojej wiedzy o dzikich zwierzętach. Aby przejść do testu, kliknij tu: test 

Czwartek:

Czy wiesz, że każdy dzień może być „ dniem doceniania’? Wsparcie i wiara w drugiego człowieka dodają nam pewności i uwalniają ukrytą pomysłowość i fantazję. Doceniajmy się więc nawzajem każdego dnia, nawet przy drobnych rzeczach; to najprostsza metoda, aby świat mógł zmieniać!

- pora na pracę plastyczną : wykonaj własną kartkę i doceń na niej kogoś bliskiego. Na kartce umieść jakiś wesoły rysunek i napisz parę dobrych słów skierowanych do tej osoby. Podaruj tą kartkę tej osobie -na pewno się ucieszy! 

- rozwiąż ”emocjonujący” quiz a dowiesz się, czy potrafisz dostrzec i docenić czyjeś potrzeby. Link do quizu, znajdziesz tu: quiz 

Piątek: 

-posłuchaj opowiadania pt. :Chcę być Twoim przyjacielem”. To opowiadanie o małej dziewczynce, która wyrusza na poszukiwanie przyjaciół. Czy jej się to udało? Posłuchaj: 

 

Życzę dobrej zabawy ! 

 

 

 


 

Tydzień wartości i dobrych uczynków (22.02-26.02)

 

Hasło tygodnia:

„Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu”

 

W tym tygodniu obchodzimy dwa święta, które są powiązane z kształtowaniem pozytywnych postaw i uniwersalnych wartości. Te święta są ze sobą powiązane tematycznie i niosą ważne przesłania:

22 lutego - Dzień Myśli Braterskiej

23 lutego  -Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym

A oto kilka słów o tych świętach:

 Dzień Myśli Braterskiej –Jest to święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie.  Dzień ten przypada w urodziny założyciela skautingu Roberta Baden Powella i jego żony. Dlatego w ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich ten dzień jest okazją do zbiórki pieniędzy, na jakiś charytatywny cel, np. szpital, dom dziecka w swojej miejscowości. Przyłączają się też do akcji charytatywnych o zasięgu ogólnopolskim, działając na zasadzie wolontariatu. . Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.

Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym-To święto jest po to, aby przypomnieć ludziom o tym, że trzeba pomagać innym, ale i nie bać się samemu poprosić o wsparcie, gdy jesteśmy w potrzebie. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele osób, które mijamy na co dzień potrzebuje pomocy. Nie zawsze chodzi o wsparcie materialne ale o dobre słowo czy gest.
Ile razy idąc na zakupy do marketu widzimy osoby proszące o drobny datek do puszki. Jeśli osoba kwestująca ma jakąkolwiek plakietkę jeszcze się zastanowimy. Gorzej jest w przypadku osób, które są bezdomne lub na skraju ubóstwa i z garnuszkiem w ręku na kolanach proszą do przysłowiowy grosz. 
Zapala się wówczas w naszych głowach żarówka – czego Ci ludzie od nas chcą?, Na co przeznaczą pieniądze? Czy na jedzenie, a może nas oszukują? Może wystarczy podejść i podarować choćby skromną bułkę i parówkę – dając w ten sposób pierwszy posiłek tego dnia tej osobie.
Nigdy nie wiadomo co to za człowiek i jaka jest jego historia – a los bywa przewrotny i często niesprawiedliwy. Bezinteresowna pomoc udzielana innej osobie ,często przywraca siłę do podejmowania walki, wiarę oraz nadzieję na poprawę losu. Nie tylko w tym dniu, ale zawsze warto pomagać innym, bo jak stwierdził Mikołaj Gogol: „Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu”. 
Taka idea przyświeca też wolontariuszom z naszego Szkolnego Klubu. Ich działania skupiają się na pomocy innym, czego wyrazem jest postawa naszej wolontariuszki Dominiki, która oddała swoje włosy osobom po chemioterapii. A może i ty do nas przystąpisz?                                       

A  oto propozycje zajęć na ten tydzień:

Poniedziałek:
-Obejrzyj film pt” Pomagając innym, pomagasz sobie”. Jest tam kilka ciekawych scenek na temat pomagania. Zapraszam na seans:

     

Wtorek:
Czy wiesz, że w harcerstwie istnieje podział na grupy wiekowe? Młodsi to zuchy. Zuchy to dzieci w wieku 6-9 lat. Charakterystyczną formą aktywności zuchów jest zabawa w kogoś lub w coś – realizowana zespołowo przez zdobywanie sprawności oraz podczas zbiórek . Inicjatorem zabawy jest wódz zuchowy – drużynowa/drużynowy. Zuchy obowiązuje prawo zucha i składana obietnica zuchowa. Zbiórki odbywają się w gromadach lub szóstkach.
Starsza grupa to harcerze. Harcerze mają tez swoje prawa i składają uroczyste przyrzeczenie. Zrzeszają się w drużynach, w których działają zastępy. Symbolem harcerstwa jest krzyż harcerski i lilijka harcerska. Harcerze podobnie jak zuchy mają swoje zbiórki. 
 –zabawy zuchowe i harcerskie to pląsy. Chcesz zobaczyć jak wygląda taki pląs ? Kliknij tu:

 Środa:
-Czy już wiesz, że pomaganie może sprawić radość nie tylko tym, którzy otrzymają od nas pomoc, ale także nam-pomagającym?  Obejrzyj prezentację pt. „Dziel się dobrocią i miłością”. Zapraszam tu: prezentacja

Czwartek :
- A jak Ty zachowałbyś się w codziennych sytuacjach, gdy ktoś potrzebuje pomocy w szkole lub w domu?  Odpowiedz sobie, rozwiązując ten  quiz 

Piątek:
-Narysuj plakat o pomaganiu. Możesz wykonać go dowolną techniką.
–Posłuchaj piosenki o wolontariuszach. Może nauczysz się jej na pamięć? Zapraszam do słuchania:

 

Życzę powodzenia i miłego spędzenia czasu !

 


 

Tydzień Języka Ojczystego (15.02.-19.02)



Hasło tygodnia:

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają



Czy wiecie że, 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego?
Dlaczego obchodzimy ten dzień?
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
Co roku obchodom tego dnia towarzyszy inne hasło. Czy wiecie, że:, sporo języków rdzennych używanych jest tylko w mowie, nie wykształciły pisma, a co za tym idzie – nie istnieją w oderwaniu od społeczności lokalnej. Do krewnych nie można przecież pisać ani listów, ani e-maili. Kiedy dzieci przestają komunikować się w języku rodziców i dziadków, język staje się zagrożony, co ma też związek z powszechną edukacją w języku dominującym – zazwyczaj nauka w szkołach obejmuje oficjalnie obowiązujący w kraju język, a tym samym rdzenne narzecze schodzi na dalszy plan. Język używany w domu to język „gorszy”.
Dlaczego więc powinniśmy chronić języki, skoro ich wymieranie, to naturalny porządek świata? Między innymi dlatego, że ochrona języka, to ochrona różnorodności i bogactwa kulturowego ludzkości. Wraz ze śmiercią języka, ginie także tożsamość narodowa, a także sposób opisu świata, myślenia, podejścia do czasu i natury.
W Atlasie Języków Zagrożonych wyginięciem w Polsce wymienia się 9 języków: kaszubski, dolnośląski, białoruski, poleski, romski, rusiński, słowiański, wilamowski oraz jidysz. Chociaż sprawa języka ojczystego będzie dominować w tym tygodniu, to zgodnie z tradycją, podaję Wam też daty z kalendarza świąt nietypowych:
15 luty-Światowy Dzień Hipopotama
17 luty- Dzień Kota
18 luty-Dzień Baterii
19 luty-Dzień Nauki Polskiej

Moje propozycje na ten tydzień:

Poniedziałek:
-spróbuj rozwiązać quiz o języku ojczystym. Podejmij wyzwania-bądź mistrzem naszego języka: 



Życzę powodzenia i miłej zabawy z językiem ojczystym !


 

Tydzień walentynkowych życzeń i słodkich przysmaków (08.02-12.02)



Hasło tygodnia:

Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz żeby patrzeć razem w tym samym kierunku „ (Antoine de Saint-Excupery)


W tym tygodniu żegnamy się z karnawałem. Już 11 lutego mamy „ Tłusty czwartek”.
Skąd się wzięła tradycja tego święta? Dlaczego w „tłusty czwartek” jemy pączki?
W Polsce tradycja tłustego czwartku i zwyczaj jedzenia pączków pojawiły się w XVI wieku. Tłusty dzień był początkiem tłustego tygodnia. Był to czas zabaw i tłustego jedzenia. Wszyscy chcieli najeść się do syta przed długim 40-dniowym postem, którego w tamtym czasie surowo przestrzegano. Pączki nazywano pampuchami i smażono je w głębokim tłuszczu, najczęściej na smalcu. Podawano je na słodko, ale obficie doprawiano skwarkami. Pierwsze pączki były znacznie twardsze od dzisiejszych, gdyż robiono je ze zbitego ciasta, bez drożdży. Do środka niektórych wypieków wkładano też orzechy lub migdały, a osoba, która natrafiła na pączka z dodatkiem, miała zapewnione szczęście i dostatek przez najbliższy rok. W uboższych domach, gdzie tłuszczu nie było wystarczająco dużo, pączki przyrządzano w piecu chlebowym lub smażono na blasze. Jednak aby zachować tradycję jedzenia na tłusto, podawano je ze skwarkami.
„Tłusty czwartek” nie jest jedynym ważnym dniu w tym tygodniu. Obchodzimy w nim jeszcze inne ważne wydarzenia:

9 lutego- Dzień Bezpiecznego Internetu . oraz Światowy Dzień Pizzy
14 lutego- Dzień Zakochanych zwany „Walentynkami”
Dlaczego celebrujemy te dni?
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to ogólnoświatowe święto obchodzone co roku w lutym w ponad 160 państwach. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) współtworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę
Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. PCPSI zachęca przede wszystkim szkoły, organizacje pozarządowe, ale także firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia poprzez organizację inicjatyw o zasięgu lokalnym na rzecz bezpieczeństwa młodych użytkowników internetu.
Międzynarodowy Dzień Pizzy to świetna okazja do świętowania, spotkania się z przyjaciółmi i konsumowania pizzy w ulubionych wersjach. Zajadają się nią wszyscy, bez względu na wiek, płeć czy narodowość. Dziś pizza występuje w wielu odmianach – możemy spotkać różne rodzaje spodów, sosów i dodatków, co nie zawsze spotyka się z aprobatą entuzjastów klasycznej wersji włoskiego placka.
Walentynki Początki tego święta sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. Jego patron, czyli św. Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Walentynki szczególnie sprzyjają zakochanym, którym brakuje odwagi lub nie potrafią wyznać swoich uczuć. W Polsce Walentynki obchodzone są zaledwie od kilku lat. Obchodzi je każdy bez względu na to, ile ma lat . Obchodzą je starsi, a także najmłodsi. Walentynkowe wyznanie można ukradkiem włożyć do kieszeni, wsunąć do skrzynki lub wysłać pocztą. Otrzymują je najczęściej osoby, które darzymy ciepłym uczuciem, czyli np. przyjaciele, przyjaciółki, rodzeństwo, czasami nauczyciele, czy sąsiedzi.
A to propozycje na ten tydzień:

Poniedziałek:
-obejrzyj animację pt. „Świat internetu”. Znajdziesz tam informacje na temat zagrożeń jakie czyhają na użytkowników w sieci internet. Zapraszam: 

.

Życzę miłej zabawy !