Szkolna e-biblioteka zaprasza do czytania i konkursów

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice!

Trwająca pandemia koronawirusa oraz związane z nią ograniczenia uniemożliwiają nam tradycyjne wizyty w bibliotece. To jednak nie oznacza, że należy rezygnować z czytania! Poniżej znajdziecie linki do platform, na których możecie za darmo przesłuchać lub przeczytać różnorodne pozycje – od lektur przez bajki aż po czasopisma. Dzięki nim książki staną się jeszcze bardziej dostępne. Dodatkowo co tydzień znajdziecie tu nowe propozycje na długie wieczory.

Gdzie czytać?
1. wolnelektury.pl

2. Lektury.gov.pl
3. polona.pl
4. audio-bajki.pl
5. bajkowisko.pl
6. polskieradio.pl

 

Tydzień Bibliotek  8-15 maja

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania
i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej.
1 maja 2004 r.  doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.

W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.

Z okazji tygodnia bibliotek zapraszam do zapoznania się z ciekawą prezentacją „ Droga książki do Twoich rąk” oraz do rozwiązania quizów, krzyżówki, a także do ułożenia puzzli związanych
 z biblioteką i czytelnictwem:

Prezentacja:

Czy jesteś spostrzegawczy?

Krzyżówka na tydzień bibliotek

Puzzle

 

 

4-6 maja 2021

 DLA NAJMŁODSZYCH: Nie zawsze wypowiadane na głos marzenia powinny się spełniać. Czasem niestety możemy tego bardzo żałować. Posłuchajcie historii Dudka- chłopca, który uwielbiał słodycze i zamarzył być…  Link do słuchowiska

 Proponuję  Wam również  piękną i wzruszającą historię małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Link do słuchowiska

LEKTURY: Klasom starszym proponuję wysłuchanie

Juliusza Słowackiego.

NAUKA: Zastanawialiście się kiedyś nad tym, po co oddychamy? W skrócie, oddychanie służy do tego, by dostarczyć komórkom tlen i odebrać od komórek dwutlenek węgla, którego komórki już nie potrzebują. Zapraszam Was na kolejny odcinek z udziałem Tomasza Rożka

 

26-30 kwietnia

W tym tygodniu proponuję:

KSIĄŻKI DLA NAJMŁODSZYCH- słuchowiska dla dzieci

LEKTURY SZKOLNE:

 KLASY  I-III

KLASY  IV-VI
Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

KLASY  VII-VIII
Audiobook: 

NAUKA- Pan Tomasz Rożak w krótkim filmiku pt.

odpowie na pytanie, czy to jacy jesteśmy i jak wyglądamy, zależy tylko od genów?

 

 

19- 23 kwietnia 2021

78 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W tym roku nasza szkoła włączyła się do organizowanej przez Muzeum Żydów Polskich akcji społeczno- edukacyjnej mającej na celu upamiętnienie tego wydarzenia. Klikając w link: Żonkile 2021 znajdziecie ciekawe filmy dla różnych grup wiekowych nawiązujące do tematyki powstania. Serdecznie polecam!

23 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji zapraszam Was do obejrzenia ciekawej prezentacji na temat historii książki, jak ona powstaje, dlaczego właśnie wybrano 23 kwietnia na obchody? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzieć oglądając prezentację: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

 

 


 

12- 16 kwietnia 2021 r.

 

BAJKI  dla najmłodszych: w tym tygodniu zapraszam do wysłuchania bajki o przygodach ciekawskiej Jadzi: 

LEKTURY:

  • dla klas I- III proponuję audiobook:
  • dla klas IV- VI:
  • dla klas VII- VIII:

QUIZY:
Sprawdź, czy dobrze zapamiętałeś treść lektury „Kamienie na szaniec” rozwiązując test: tutaj

Czy Ty również rozumiesz mowę zwierząt. Sprawdź swoją wiedzę z lektury: „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”-  tutaj

 

 


 

6-9 kwietnia

 

BAJKI:  dla najmłodszych- „ Banda czarnej frotte. Skarpetki powracają” - tutaj  oraz  „Nowe przygody skarpetek”  -  tutaj

LEKTURY:

  • dla klas I-III- audiobook: „Cukierku, ty łobuzie”  - tutaj  oraz  „Brzechwa dzieciom” -  tutaj
  • dla klas IV- VI-Opowieści z Narnii- „Lew, czarownica i stara szafa” -  tutaj , „Kajko i Kokosz” - tutaj
  • dla las VII- VIII- audiobook: „Latarnik” -  tutaj , Dziady część II - tutaj.

 


 

29 marca- 2 kwietnia 2021r.

BAJKI: W tym tygodniu najmłodszych zapraszam do wysłuchania ciekawych i pouczających opowiadań: 

 

NAUKA: Dla zainteresowanych światem nauki proponuję filmiki z udziałem Tomasza Rożka:

WYDARZENIA: 2 kwietnia będziemy obchodzić  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto obchodzone jest co roku w dzień  rodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.  Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę do spraw Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Zachęcam do zapoznania się z prezentacją, w której dowiecie się, które książki warto przeczytać. Prezentacja znajduje się tutaj

 


 

22- 26 marca 2021r.

ZWYCZAJE, TRADYCJE-  21 marca obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Zapraszam Was do zapoznania się z prezentacją: Wiosna, wiosna ach to ty! Znajdziecie w niej wiersze, zagadki, piosenki, powiedzenia i inne ciekawe informacje związane z rozpoczynającą się właśnie porą roku.

POSTACI- 25 marca będziemy obchodzić Światowy Dzień Czytania Tolkiena, jednego z najlepszych na świecie autorów powieści z gatunku fantasy. Twórcę  takich powieści jak „Hobbit” czy „Władca Pierścieni”, które przyniosły mu największą sławę.

 Zapraszam Was do zapoznania się z prezentacją, w której znajdziecie  ciekawostki na temat twórczości tego znanego pisarza oraz quizy dotyczące jego życia i twórczości:  Światowy Dzień Czytania Utworów J.R.R.Tolkiena

 


 

15-19 marca

LEKTURY- w tym tygodniu proponuję Wam gry, zabawy, quizy związane z lekturą „Detektyw Pozytywka”. Zamieszczam również link do audiobooka dla tych, którzy nie czytali jeszcze książki. Jest to co prawda pierwsza część, ale mam nadzieję, że po następne przyjdziecie do biblioteki. Zapraszam! Miłej zabawy!

Audiobook: 

.

BAJKI- Słuchowiska:

 czytają znani polscy aktorzy: Anna Dereszowska, Anna Dymna i Bożena Dykiel.

 


 

8-12 marca

BAJKI- Najmłodszym proponuję w tym tygodniu obejrzenie animowanych wersji znanych baśni:

NAUKA- Kolejny filmik z serii Jak działa człowiek? Tym razem dowiecie się, jak działają nasze mięśnie. Filmik znajduje się

LEKTURY- Sprawdź, czy dobrze zapamiętałeś treść lektury Hobbit, czyli tam i z powrotem

 


 

 1- 5 marca

 

HISTORIA- "Naród, który traci pamięć, traci sumienie" – pisał Zbigniew Herbert.

Od 1 marca 2011 r. obchodzimy corocznie tego dnia Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, święto państwowe, mające na celu uczcić pamięć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Na stronie polskiego radia można posłuchać i poczytać o tych cichych bohaterach walczących o prawdziwą wolność naszej Ojczyzny w latach 1944-1963. Polecam zwłaszcza autentyczne nagrania z procesów pokazowych. Link do strony znajduje się tutaj.

Proponuję również bardzo interesującą grę związaną z historią żołnierzy niezłomnych Wilczym śladem.

NAUKA- Jak to się dzieje, że możemy stać? Dlaczego się nie przewracamy? Nie zginamy w pół, albo nie… rolujemy jak dywan? To dzięki kościom. Zapraszam na kolejny filmik z udziałem Tomasza Rożka pt.

BAJKI DLA DZIECI- Najmłodszym proponuję dwa opowiadania o szkolnych i domowych przygodach Maćka, ucznia klasy trzeciej. Opowiadania czyta aktor Artur Barciś.

.

 


 

22 -26 lutego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji przygotowałam Wam różne quizy sprawdzające Waszą znajomość poprawnej polszczyzny.

A więc zapraszam! Sprawdźcie się!

https://learningapps.org/watch?v=pzxck5wf321

Zgadywanka ortograficzna Rozpoznaj części mowy

https://polszczyzna.pl/sprawdz-czy-rozwiazesz-quiz-ortograficzno-fleksyjny/

https://polszczyzna.pl/quiz-interpunkcyjny/

https://polszczyzna.pl/quiz-ortograficzny/

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/sztuka/194178-j%C4%99zyk-polski?fbclid

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/232660-ortografia-wyrazy-z-%C3%B3-u/3x3

 


 

15-19 lutego


NAUKA: Jak powstał człowiek? Jak to się stało, że życie jest tak różnorodne? I czy możliwe jest, że życie powstało z jednej komórki? Zapraszam do obejrzenia kolejnego filmiku z udziałem Tomasza Rożka pt. 


8 lutego-12 lutego 2021



OPOWIADANIA